Nuo gegužės 1 d. privalomas šunų, kačių ir šeškų ženklinimas; įsigalioja nauja gyvūnų pardavimo tvarka

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja : Nuo 2021 gegužės 1 d. privalomas šunų, kačių ir šeškų ženklinimas bei įsigalioja nauja gyvūnų pardavimo tvarka.
 

Gegužės 1 dieną  įsigalioja Vyriausybės priimti Mažmeninės prekybos taisyklių pakeitimai. 

Naujieji pakeitimai numato, kad skelbimai apie gyvūnų pardavimą leidžiami tik pateikus duomenis, leidžiančius identifikuoti veisėjus, prekiautojus ar globėjus ir nurodžius išsamią informaciją apie siūlomą parduoti gyvūną. Būsimas naujoves šiandien Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovai (VMVT) aptarė nuotoliniame susitikime su internetinių skelbimų portalų atstovais.

VMVT direktorius Mantas Staškevičius sakė, kad skelbimai yra labai didelė internetinės prekybos gyvūnais dalis, todėl, siekiant užkirsti kelią nelegaliai veiklai ir pažaboti šešėlinę prekybą gyvūnais, būtina griežčiau kontroliuoti ir internetinę prekybą. Susitikimo metu jis taip pat padėkojo skelbimų svetainių administracijų atstovams, kurie ir be privalomų reikalavimų, jau kurį laiką atsiliepdami į VMVT kvietimą geranoriškai bendradarbiauja ir neleidžia patalpinti reklaminio skelbimo apie parduodamą gyvūną be tam tikros papildomos informacijos.

VMVT primena, kad įsigaliojus Mažmeninės prekybos taisyklių pakeitimams, nuo gegužės 1 d. visi gyvūnų veisėjai, gyvūnų globėjai arba gyvūnais prekiaujantys asmenys prieš parduodami gyvūnus skelbimuose privalės nurodyti:

• VMVT direktoriaus nustatyta tvarka suteiktą veterinarinio patvirtinimo ar registracijos numerį,
• Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro nustatyta tvarka paženklinto ir Ūkinių gyvūnų registre registruoto ūkinio gyvūno bandos ir individualų numerį (taikoma individualiu atpažinties numeriu registruojamiems ūkiniams gyvūnams),
• paženklinto ir Gyvūnų augintinių registre registruoto gyvūno augintinio (šuns, katės, šeško) mikroschemos numerį,
• gyvūno atvedimo datą (jeigu žinoma) arba amžių,
• gyvūno kilmės (gyvūno atvedimo vietos) šalį.

Įspėjama, kad pirkėjų klaidinimas ar reikiamos informacijos apie siūlomą parduoti gyvūną nesuteikimas gali užtraukti ir administracinę atsakomybę – gali grėsti netgi piniginės baudos.

VMVT direktoriaus M. Staškevičiaus teigimu, naujoji tvarka padės užkirsti kelią parduoti neteisėtai veisiamus gyvūnus bei užtikrinti, kad šunis, kates ir šeškus, taip pat ir ūkinius gyvūnus norintys įsigyti žmonės gautų išsamesnės informacijos apie pardavėjo statusą bei perkamą gyvūną. „VMVT atsakingi specialistai toliau tęs skelbimų, pasirodančių internete įvairiose platformose, kontrolę ir, esant poreikiui, atliks kitas su prekybos kontrole susijusias priemones, inicijuos slapto pirkėjo procedūras, vykdys patikras vietoje, tyrimus ar kreipsis į skelbimus administruojantį subjektą dėl nekorektiško skelbimo panaikinimo. Būsime dėkingi neabejingiems ir aktyviems žmonėms, visuomeninių gyvūnų globos organizacijų atstovams, savanoriams, kurie, turėdami įtarimų apie galimai neteisėtą prekybą gyvūnais, mus informuos, kad reaguoti galėtume iškart“, – sako Mantas Staškevičius.

Be to, siekiant kovoti su nelegalia prekyba gyvūnais, stabdyti nelegalų veisimą, Seimo priimtomis Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisomis nuo gegužės 1 dienos uždrausta prekiauti gyvūnais augintiniais lauko sąlygomis ir turgavietėse, tuo nustatant, kad šiose minėtose vietose draudžiama prekiauti ne tik šunimis, katėmis ir šeškais, bet visų kitų rūšių gyvūnais augintiniais. Vadovaujantis Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nuostatomis, gyvūnas augintinis – tai gyvūnas, laikomas estetiniams ir bendravimo poreikiams tenkinti (pavyzdžiui: triušiai, jūrų kiaulytės, žiurkėnai, pelės, žuvys, kiti vandens gyvūnai ir t. t.).

Apsisprendusiems įsigyti gyvūną veterinarijos specialistai pirmiausia pataria iš anksto pasidomėti veisėjais, prekiautojais, globėjais, įvertinti juose laikomų gyvūnų sąlygas, gyvūnų sveikatą, pasiteirauti dėl išduodamų dokumentų. Visi gyvūnų augintinių veisėjai, globėjai ir prekiautojai savo veiklą turi būti užsiregistravę VMVT pagal augintinių laikymo vietą. VMVT interneto svetainėje skelbiamas sąrašas registruotų ar patvirtintų veisėjų, globėjų, prekiautojų, tad informaciją apie šiuos subjektus galima pasitikrinti čia. VMVT taip pat viešai skelbia informaciją apie veisėjų laikomus ir veisimui naudojamus gyvūnus, t. y. veisiamų gyvūnų rūšį, veislę (veislės mišrūnus) ir jų skaičių.

Lietuvos Respublikos Seimui priėmus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas, nuo šių metų gegužės 1 d. įsigalioja privalomas gyvūnų augintinių – šunų, kačių ir šeškų ženklinimas mikroschemomis ir jų registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR).

Įstatymu numatyta, kad iki šių metų gegužės 1 d. atvestus gyvūnus augintinius privaloma paženklinti ir užregistruoti GAR per vienerius metus – iki 2022 m. gegužės 1 d., bet ne vėliau kaip iki gyvūno perdavimo kitam savininkui ar laikytojui, o nuo įstatymo įsigaliojimo datos (2021 m. gegužės 1 d.) atvestus gyvūnus augintinius – per 4 mėnesius nuo gimimo, bet ne vėliau kaip iki gyvūno perdavimo kitam savininkui ar laikytojui. Gyvūnų augintinių veisėjai veisimui naudojamus gyvūnus augintinius privalo paženklinti ir užregistruoti GAR iki šių metų rugsėjo 1 dienos.

Visuotinis augintinių ženklinimas šiuo metu taikomas daugumoje Europos Sąjungos valstybių.

Augintinio ženklinimas ryžio grūdo dydžio plokštele po oda ir augintinio bei jo savininko duomenų registravimas vieningame GAR – neabejotina nauda augintinių savininkams, tai:

• visų pirma, gyvūno identifikavimas ir jo atsekamumas, kuris reikalingas užkrečiamųjų ligų, kaip pvz., mėsėdžiams gyvūnams ir žmonėms pavojingos ir nepagydomos užkrečiamosios virusinės ligos – pasiutligės, bei kitų ligų prevencijai, stebėsenai ir kontrolei,
• pasimetus gyvūnui galima greičiau jį surasti,
• gyvūnų kelionių, nekomercinio gyvūnų judėjimo tarp šalių palengvinimas,
• gyvūno gydymo, vakcinacijos nuo užkrečiamųjų ligų ir suteiktų kitų veterinarinių procedūrų registracija bei atsekamumas,
• mažiau bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų, ir kt.

Veterinarijos specialistų teigimu, augintinių ženklinimo procedūra labai paprasta – mažytė mikroschema po oda įterpiama specialia injekcine adata ir išlieka visam laikui. Jos nesimato, o gyvūnas nieko nejaučia. Ši procedūra labai greita, be to, gyvūnui nesukelia jokios vietinės reakcijos implantacijos vietoje.

Norint nustatyti gyvūno tapatybę, prie ženklinimo vietos priartinamas skaitytuvas ir ekrane pasirodo unikalus numeris, pagal kurį galima surasti gyvūno šeimininkus. Tokių skaitytuvų yra daugelyje veterinarijos gydyklų bei gyvūnų globos organizacijų.

Beje, svarbu žinoti tai, kad gyvūno augintinio ženklinimas būtų veiksmingas, mikroschema turi būti susieta su informacija apie konkretų gyvūną ir jo savininką, t. y. būtina gyvūną užregistruoti jį valstybiniame GAR.

VMVT informacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.